Tarihçe

1990 yılından bugüne…

Kurulduğumuz 1990 yılından bu yana, her yıl bir önceki yıldan daha iyisini üretme arzusuyla global ölçekteki markalar tarafından öncelikli olarak tercih edilen bir tedarikçi haline geldik.
 
Sürdürülebilir sistem
Doğaya saygılı üretim
Öncü tasarımlar
Ödül alan koleksiyonlar
Yeni nesil teknolojiler
Uluslararası standartlarda kalite
Müşteri odaklı, hızlı, hatasız üretim
Dünyaca ünlü markalar ile iş birlikleri
Geniş dış ticaret ağı
Dünden bugüne...
1990
Üniteks kuruldu.

Üniteks, kurulduğu yıl büyük bir başarı yakalayarak Avrupalı dev hazır giyim şirketinden ilk siparişini aldı.

1991
İlk tasarım koleksiyonu.

İlk tasarım koleksiyonunun Almanya'nın ünlü mağaza markalarına satışının yapılmasının ardından, diğer önde gelen markalardan da siparişler alınmaya başlandı.

1992
Organik kumaş üretimi.

Organik kumaş üretimi, Üniteks'in kardeş şirketinde, SKAL sertifikalı pamuk kullanılarak başladı.

1993
Yeni Avrupa markaları.

Nakış ve baskı üzerine odaklanan tasarım ekibiyle birlikte Üniteks, diğer ünlü Avrupa markalarını portföyüne kattı.

1994
Ekotex sertifikası.

Ekotex sertifikasıyla onaylanan Üniteks, çevre dostu giysiler üreten ilk Türk şirketlerinden biri haline geldi.

1995
Genişleyen kapasite.

10.000 metrekarelik yeni fabrikasına taşınan Üniteks, aylık üretim kapasitesini 250.000 parçaya çıkardı.

1996
İlk dikey entegrasyon

Üniteks dikey entegrasyona geçti ve kendi örgü tesisini kurdu.

1997
Basic Line hayata geçirildi.

Son teknoloji kullanılarak rekabetçi fiyatlarla yüksek kaliteli T-shirt üreten Basic Line, bünyeye katılarak müşterilerine sunuldu.

1999
ISO 9001 sertifikası

Üniteks, ISO 9001 Kalite Belgesi'ni kazandı.

2000
Avrupa giyim devleri ile genişleyen portföy.

Avrupalı dev hazır giyim şirketlerinden birçoğu müşteri portföyüne eklendi. Üretim kapasitesi ayda 600.000 parçaya çıkan Üniteks, cirosunu 17 milyon Dolar'a yükseltti.

2001
Artan dikey entegrasyonu.

Üniteks dikey entegrasyonu sürdürerek, bir uydu boyahane ile stratejik ortaklık kurdu. Bu stratejik karar ile Üniteks cirosunu 30 milyon Dolar'a çıkmasını sağladı.

2002
En Büyük 500'ün arasına katıldık.

Dünyaca ünlü bir spor giyim firmasının Üniteks'i Ege Bölgesi'ndeki tek tedarikçi olarak seçmesinin akabinde Üniteks, ilk 500 Türk sanayi firması arasına girdi ve cirosu 50 milyon Dolar'a ulaştı.

2003
AR-GE yatırımları.

Müşterilerine kattığı artı değeri artırmak ve onlar için stratejik önemini artırmak amacı ile Üniteks, Ar-Ge faaliyetlerine odaklanmıştır. Bu amaçla parça baskı ve nakış makine parkuruna yatırım yapılmıştır.

2004
Genişleyen bakış açısı.

8.000 metrekarelik yeni bir depo inşa edildi. Bu yatırım ile tüm fabrikasyon süreci ve nihai ürünlerin depolanmasına kadar tüm aşamaların ve departmanların aynı merkezde toplanması sağlandı. Üniteks'in toplam inşaat alanı 23.000 metrekareye ulaştı. Üretim ise ayda 1.500.000 parçaya çıktı. Üniteks, Türkiye'de En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasındaki yerini pekiştirdi ve Türkiye'deki İlk 100 ihracatçıdan biri haline geldi.

2005
Uluslararası yatırımlar.

Uluslararası alanda gelişen Üniteks, Mısır'da yeni bir üretim hattı açtı. QIZ anlaşmasının avantajlarından yararlanarak ABD'deki müşterilerine daha iyi bir hizmet verebilmeye başladı.

2007
SKAL sertifikası.

Üniteks tüm üretim aşamaları için SKAL'dan Organik Üretim sertifikası ile onaylandı. Toplam üretim kapasitesi ayda 2,3 milyon parçaya ve yıllık cirosu 168 milyon Dolar'a çıktı.

2008
AR-GE merkezi kuruldu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Cumhuriyeti Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile konfeksiyon sektöründeki ilk Ar-Ge Projelerinden birini başlatarak, tasarım yetkinliği ile Ar-Ge çalışmaları bütünleşmeye başladı.

2009
Uluslararası yatırımlara devam.

Mısır'daki üretim hattında örgü ve boyahane entegrasyonuna gidilerek, Mısır'daki üretim kapasitesi aylık 1 milyon parçaya çıkarıldı.

2010
Tasarım ve üretim iç içe.

Üniteks'in toplam satış cirosunun % 30'u kendi hazırladığı özgün koleksiyonlarından oluştu.

2011
AR-GE merkezi sertifika sahibi oldu.

Üniteks, Türk Sanayi Bakanlığı tarafından, ülkemizin konfeksiyon sektöründeki ilk sertifikalı Ar-Ge Merkezi unvanını aldı.

2014
“En İyi Ürün Geliştiren” firma ödülü.

C&A markasının dünya çapında 400’ü aşkın tedarikçisi arasında yaptığı değerlendirmede Üniteks, “En İyi Ürün Geliştiren” firma seçildi.

2015
İlk yurtdışı tasarım ofisi kuruldu

Üniteks ilk defa İspanya da kendi tasarımcılarını istihdam ettiği tasarım ofisini kurdu.

2016
Tasarım ödüllerimize yenileri eklendi.

H&M firması tarafından hem “Global Fashion Inovation Center” hem de “Global Development Center” belgeleriyle ödüllendirilerek, tüm dünyada bu iki belgeye sahip çok az sayıda tedarikçiden biri olduk. Aynı zamanda müşterimize yaptığımız koleksiyonların başarısından ötürü “Fashion & Inovation” ödülüne de layık görüldük.

2017
Yurt dışında yeni tasarım ofisleri.

Müşterilere modanın kalbinden servis verebilmek adına La Coruna’dan sonra Barselona ve Londra’da da tasarım ofisleri açıldı.

2019
"Moda" ve "Sürdürülebilirlik" ödülleri

H&M firmasının “Moda” ve “Sürdürülebilirlik” alanlarındaki en başarılı iş ortağı seçildi. Aynı zamanda H&M Altın Tedarikçi ödülüne layık görüldü. İlk dokuma konfeksiyon üretimi Üniteks dokuma konfeksiyon üretim ve ihracatına başladı.

2020
Gelişen pazar payı

Polonya’nın en büyük konfeksiyon üreticisi LPP’nin RESERVED markası ile çalışılmaya başlandı. Yenilenen ofislerde yaşam İzmir’deki merkez binanın ofisleri yenilenerek, enerji, su ve atık yönetiminde sürdürülebilirlik ilkelerinin en üst düzeyde dikkate alındığı “yeşil ofisler”e dönüştürüldü. Covid-19 Güvenli Üretim Sertifikası Üniteks, Türkiye’nin ilk Covid-19 Güvenli Üretim Sertifikası alan şirketlerinden biri oldu. Yeni konfeksiyon yatırımları İzmir ve Batman’da gerçekleştirdiği yeni konfeksiyon yatırımları ile 600'den fazla kişiye istihdam imkanı sağlandı.

1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2007
2008
2009
2010
2011
2014
2015
2016
2017
2019
2020
Vizyon Misyon

Vizyonumuz, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilir kalkınmaya önem veren, paydaşlarına saygılı, kendi tasarımları ile dünya markalarına hizmet veren lider bir örme konfeksiyon firması olmaktır.

Misyonumuz, örme kumaştan mamul üreterek, müşterileri tarafından öncelikli olarak tercih edilen, ekibiyle büyüyen bir şirket olmaktır.

Başarılarımız

Bugün, yıllık üretim adedi 40 milyonu bulmuş, 180 milyon doların üzerinde ciroya sahip bir firma olarak Ege Bölgesi Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları listesinin üst sıralarında yer almaya, İzmir ili ihracatında ise ilk 5 firma arasındaki yerimizi korumaya devam ediyoruz.

 

Her yıl, İstanbul Sanayi Odası tarafından Türk sanayisinde faaliyet gösteren en iyi firmaların açıklandığı, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi'nde, 2002 yılından beri yer alıyoruz.

Ar&Ge Merkezi

Türkiye’nin hazır giyim sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezi

 

2008 yılı itibarıyla başladığımız yapılanmayı 2011 Nisan ayında tamamlayarak, sektörümüzde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni almaya hak kazandık. 

Ar-Ge Merkezimiz; aşağıda belirtilen altı birimde faaliyetlerine devam etmektedir.

Prototip Tasarım ve Geliştirme Birimi
Kumaş Analiz / Geliştirme Birimi
Prototip Uygulama Birimi
Ar-Ge Laboratuvarı
Süreç ve Yazılım Geliştirme Birimi
Proje Yönetim Birimi

Ar-Ge Merkezimizde, yurt içi ve yurt dışındaki çok sayıda üniversite ve araştırma merkezleri ile iş birliği halinde; teknolojik bilgi ve gelişmeleri ticari ürüne dönüştürme referansıyla ulusal ve uluslararası projeler gerçekleştirilmektedir.

Ar-Ge Merkezi’mizin temel stratejisi; gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge projeleri ile insan ve doğaya karşı sorumluluklarımız ışığında, ulusal ve bölgesel boyutlarda ekonomik ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlarak, sürdürülebilir bir sistemin yürütücüsü olmaktır.