Dış Ticaret

Başlıca faaliyet alanı tekstil olan Üniteks, 2013 yılından bu yana Dış Ticaret Sermaye şirketi olarak da hizmet vermektedir.

En büyük sanayi kuruluşları arasında 2002 yılından bu yana yerini alan şirketimiz, sektör gözetmeksizin Türkiye’de faaliyet gösteren üretim ve ticaret firmalarının ihracatına aracılık etmektedir.

Dış ticaret hizmetlerimizden faydalanan firmalar, yapmış oldukları satışlarla ilgili olarak yapılan ihracat işlemlerinde şirketimizin sahip olduğu “Onaylanmış Kişi Statü Belgesi”nin avantajlarından da yararlanabilmektedir.

Bu belge ile yararlanılan avantajlardan bazıları:

  • Basitleştirilmiş ATR kullanımı sayesinde ticaret odası onayı almaya gerek kalmamaktadır.
  • Şirket beyannameleri, fazla mesai mecburiyetinde olmadan firmalar tarafından açılabilmektedir. Bu, firmalara önemli bir gider avantajı sağlamaktadır.
  • Beyanname tescil edilme zorunluluğunun ortadan kalkması durumunda gümrük müşavirlerinden ihracat ve ithalatta onaylanmış liste fiyatından %25 indirim alınmaktadır.
  • Sistem, mavi hattın tüm avantajlarını sağlamaktadır.

Üniteks Dış Ticaret, imalatçı firmalara talepleri halinde T.P.K.K. Kambiyo Mevzuatı, Gümrük Kanunu ve Türk Vergi Kanunları çerçevesinde Türk Eximbank, bankalar ve özel finans kurumları nezdinde ihracatın sağlıklı işleyebilmesi için teknik ve lojistik destek sağlamaktadır.

Firmanıza ihracat uygulamaları, KDV ve dış ticaret finansmanı konularında danışmanlık hizmeti verilmekte, söz konusu alanlardaki mevzuat firmanız adına takip edilmektedir.

Firmanızın ihracatlarına aracılık edilerek, KDV iadelerinizin YMM Raporu, teminat vb. işlemlerde katlanacağınız maliyetlerin çok altında alınması sağlanabilmektedir. Bahsi geçen süreler ihraç kayıtlı kaşe basıp mahsup talep etmeye gerek kalmayacak kadar kısa olsa da, talep edilmesi halinde ihraç kayıtlı satış imkanı da bulunmaktadır. DİİB belgesi kapsamında temin ederek, ihraç kayıtlı teslim ettiğiniz mamüllerin imalatında kullandığınız girdilere ilişkin KDV’yi iade talebinizden düşmek zorunda kalmayarak, iade tutarınızın tamamını alma imkanına kavuşmaktasınız.

Konu ile ilgili talep ve sorularınızı disticaret@uniteks.com.tr adresine gönderebilirsiniz.